Magnéziumhiány – okok, tünetek, kezelések
A magnéziumhiány hosszútávon az egész szervezetünkre káros hatással van az energiatermelésünktől kezdve egészen a stresszkezelő képességünkig.
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünk számára, amely számos fontos funkciót lát el. Segít szervezetünknek az energiatermelésben, a sejtek működésében, az idegrendszer és az izomzat megfelelő működésében, valamint a csontok egészségének megőrzésében.
Az elégtelen magnéziumbevitel hosszú távon negatívan befolyásolhatja az egészségünket. Hiánya gyengítheti az izomzatot, fokozhatja az idegességet és a szorongást, növelheti a szív- és érrendszeri betegségek, az inzulinrezisztencia és az osteoporosis kockázatát, valamint hatással van az alvás minőségére.
A magnéziumhiányt tehát mindenképp pótolni kell az étrendünkön keresztül, valamint étrend-kiegészítő formájában.
Miért fontos a magnéziumhiányt pótolni?
Ha azt gondolná, hogy a magnéziumhiány pótlása csak egy hangzatos kereskedelmi trend, olvasson tovább, és tudja meg, hányféle élettani folyamatban játszik kulcsfontosságú szerepet.
A magnézium szükséges az idegimpulzusok átviteléhez és az izmok összehúzódásához, így segít megőrizni az egészséges ideg- és izomfunkciót.
A magnézium fontos szerepet játszik a sejtekben történő energiatermelő folyamatokban, amely nélkülözhetetlen az egész test működéséhez.
A magnézium részt vesz a szívritmus szabályozásában és a vérnyomás szinten tartásában, így hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
A magnézium csökkentheti a II-es típusú cukorbetegség kockázatát, mivel szabályozza az anyagcserét és az inzulin érzékenységét.
A magnézium nélkülözhetetlen a csontok és fogak egészségének megőrzéséhez, és segít a kalcium beépülésében a csontokba.
A magnézium elengedhetetlen a neurotranszmitterek – az agy által termelt vegyületek, amelyek felelősek a neuronok közötti kommunikációért – termeléséhez és szabályozásához. A magnéziumhiány ezáltal befolyásolhatja az idegrendszer működését, és olyan tüneteket okozhat, mint például a szorongás, az idegesség és az alvászavarok. A magnézium továbbá szabályozza a mellékvese által termelt kortizol (stresszhormon) szintet, ennek köszönhetően nyugtató hatással van az elmére.
Szerepet játszik az alvásciklus szabályozásában és a stressz szintjének normalizálásában. A magnéziumhiány csökkentheti a mély alvási szakaszokat, amelyek fontosak a test és az agy regenerációjához és pihenéséhez. Egyes tanulmányok szerint a magnézium segít a nyugtalan láb szindróma tüneteinek csökkentésében, ami az alvászavar egy formája.
Mik a magnéziumhiány tünetei?
A szervezetünkben található magnézium mennyisége általában 25-30 gramm, amely a csontokban, az izom- és májsejtekben koncentrálódik. Az alacsony magnéziumszintet magnéziumhiánynak nevezzük, ami nem feltétlenül jelenik meg a vérben, mivel a vérben csak a szervezetben lévő magnézium 1%-a található meg szabad formában.
A magnéziumhiány általában nem gyakori. Olyan helyzetekben fordulhat elő gyakrabban, mint a várandósság, a diéták és fogyókúrák, a nagyon intenzív sportolás, gyerekeknél a hiperaktivitás, a hányásos-hasmenéses megbetegedések, a vízhajtó gyógyszerek szedése, a kemoterápia vagy az alkoholizmus.
A magnéziumhiány tipikus tünetei az alábbiak:
- mentális fáradtság
- idegesség
- szorongás
- álmatlanság
- lábikragörcs
- izomgörcsök
- gyengeség
- szívdobogás
- hátfájás
- remegés
- étvágytalanság
- hajhullás
- magas vérnyomás
- csontritkulás
- inzulinrezisztencia
- bizonyos szívproblémák
- migrénes fejfájás
- tesztoszteron háztartás felborulása (férfiaknál alulműködés, nőknél túlműködés)
Továbbá a magnéziumhiány hosszú távon összefüggésbe hozható a Parkinson- és Alzheimer-kór kialakulásának kockázatával.
A magnéziumpótlásnak minden korban, nemtől függetlenük nagy jelentősége van, de különösen a várandósság idején és szoptatás alatt kulcsfontosságú, mivel csökkentheti a koraszülés és vetélés kockázatát.
Milyen okok vezethetnek a magnéziumhiányhoz?
Bár a szervezet alacsony magnéziumszintje rövid távon nem okoz nyilvánvaló tüneteket, az egészséges embereknek is szükségük van a magnéziumpótlásra. Ha kevesebb magnéziumot viszünk be a szervezetünkbe, a vesék korlátozzák a magnézium kiválasztódását, hogy fenntartsák a megfelelő szintet. Hosszútávon azonban magnéziumhiányhoz vezet az alacsony magnéziumbevitel.
Ezenkívül bizonyos egészségügyi állapotok és gyógyszerek akadályozzák a test magnéziumfelszívódási képességét, vagy növelik a vesék által kiválasztott magnézium mennyiségét, ami szintén magnéziumhiányhoz vezethet.
A magnéziumhiány oka lehet az étrend egyoldalúsága, például, ha kevés magnézium-tartalmú ételt fogyasztunk.
Magnézium tartalmú ételek
Dió-, és mogyorófélék:
dió
mandula
kesudió
mogyoró
paradió
Magok:
lenmag
napraforgó mag
tökmag
chia mag
Hüvelyesek:
bab
lencsefélék
csicseriborsó
sárgaborsó
Teljes kiőrlésű gabonák és álgabonák:
búza
zab
árpa
hajdina
quinoa
Zöldek:
kelkáposzta
kelbimbó
sóska
spenót
mángold
Halak:
hering
ponty
makréla
lazac
Továbbá:
banán
avokádó
magas kakaó tartalmú étcsokoládé
Jó, ha tudja!
A fenti ételek napi szintű fogyasztása mellett is lehet magnéziumhiánya. A szénsavas italok és az alkohol például gátolják a magnézium felszívódását. Ezek kerülése tehát mindenképp javasolt. Ha pedig azt szeretné, hogy a bevitt magnézium hatékonyabban épüljön be a szervezetébe, szedjen B6-vitaminnal párosított magnézium tartalmú vitaminkészítményt.
A magnézium felszívódása a bélrendszerben is csökkenhet, például a Crohn-betegség, a cöliákia, a hasmenés vagy más emésztőrendszeri rendellenességek miatt.
Ezenkívül, bizonyos gyógyszerek, például a vízhajtók, szintén növelhetik a magnézium kiválasztódását a vesén keresztül, ami hosszú távon magnéziumhiányhoz vezethet.
A krónikus stressz, a rendszeres nagymértékű fizikai aktivitás és a terhesség olyan állapotok, amikor a szervezetünknek nagyobb mennyiségű magnéziumpótlásra van szüksége.
A következő betegségek, állapotok vagy gyógyszerek alkalmazása szintén okozhat magnéziumhiányt.
- vékony- és vastagbélgyulladás, felszívódási zavar, vagy vékonybélszakasz-eltávolítás
- veseelégtelenség
- cukorbetegség
- diabétesz inszipidusz (agyalapi mirigy hormonjával kapcsolatos zavar)
- elsődleges mellékpajzsmirigy-túlműködés
- mellékvesekéreg-hormon túlműködése
- pajzsmirigy-túlműködés
- májzsugorodás
- hasnyálmirigy-gyulladás
- alkoholizmus
- vízhajtók
- szívglikozidok
- gentamicin
- amfotericin B
- ciszplatin
- D-penicillamin
- ciklosporin
- egyes hormonkészítmények (T3, T4, kortikoszteroidok, inzulin)
- anorexia
- bulimia
- fehérjedús táplálkozás
- magas kalciumszint
- alacsony foszfátszint a vérben
- a vér savas irányú eltolódása
Az átlagos napi magnéziumbevitel nők esetében a szokásos táplálkozással kombinálva általában 210 mg, míg a férfiak esetében 270 mg. Az optimális mennyiség napi 300-400 mg. Várandós vagy szoptató nőknek legalább 450 mg magnéziumra van szükségük naponta.
Ha valaki nem fogyaszt elegendő magnéziumot, akkor a sejtekben lévő magnéziumszint lassan csökken. Ha növelni akarjuk, figyelembe kell venni, hogy a sejtek csak lassan veszik fel a magnéziumot, ezért ajánlott hosszabb ideig nagyobb mennyiségben pótolni.
Egy egészséges embernek nem jelent egészségügyi kockázatot, ha étkezése során túl sok magnéziumot visz be, mert a felesleget a vese kiüríti vizelettel. Ha valaki nagy mennyiségben étrend-kiegészítők által fogyaszt magnéziumot, az hasmenést vagy hányingert okozhat. A magnéziummérgezés esete veseelégtelenség vagy károsodott vesefunkciók esetében állhat fenn, amikor a magnézium vizeleten keresztüli kiválasztása lecsökken vagy ellehetetlenül.
MAGNE-B Komplex
OGYÉI notifikációs szám: 29136/2022
7500 Ft Áfával
A Magne-B Komplex kizárólag olyan természetes nyugtató hatóanyagokat tartalmaz, amelyek nem okoznak függőséget.
- Pihentető alvás
- Nyugalom és harmónia
- Fáradtság csökkentése
- Jobb koncentrációs képesség
- Energikusság